ŠTA SU KOLAČIĆI ( COOKIES)?

Kolačići ( eng. cookies) su mali tekstualni fajlovi koji se šalju na vaš računar ili mobilni uređaj pri poseti Web sajtu https://www.skolatetoviranja.com/ ( u daljem tekstu: Web sajt) , sa ciljem unapređenja vašeg korisničkog iskustva. Web sajt https://www.skolatetoviranja.com/ ( u daljem tekstu: Web sajt) je u vlasništvu Tattoo Academia Inc, Adresa: 8040 42nd Ct Lyons IL 60534, TAXID: 18475-19808

Prilikom posete navedenom Web sajtu, pojaviće se obaveštenje kojim se traži Vaša saglasnost za korišćenje kolačića. Potpuno ste slobodni da izaberete da li želite da pretraživač na vašem računaru ili mobilnom uređaju automatski prihvata i čuva sve kategorije kolačića koje su opisane u nastavku ove Politike korišćenja kolačića.

U ovoj Politici korišćenja kolačića upoznaćemo Vas koje kolačiće koristimo, u koju svrhu, način korišćenja i druga pitanja koja se odnose na korišćenja kolačića pri poseti Web sajtu.

PRISTUP KOLAČIĆIMA

Nastavkom korišćenja i pretraživanja Web sajta i/ili klikom na polje „Prihvatam“ pristajete na upotrebu kolačića.

Ukoliko ne prihvatite da kolačići budu postavljeni na vaše uređaje, obaveštavamo vas da takav postupak može da utiče loše na funkcionalnost sajta i vaše iskustvo kao korisnika.

Blokiranje kolačića je moguće, nakon čega ćete i dalje moći pregledati Web sajt ali neke mogućnosti vam možda neće biti dostupne odnosno takav postupak može da utiče loše na funkcionalnost sajta i vaše iskustvo kao korisnika.

U KOJU SVRHU KORISTIMO KOLAČIĆE?

Kolačići služe da bi Web sajt radio optimalno, te sa ciljem da budemo u stanju da  da našu internet stranicu prilagodimo Vašim potrebama sa ciljem unapređenja vašeg korisničkog iskustva. Da bi Web sajt mogao da šalje informacije vašem računaru u vidu kolačića, on prethodno čuva podatke o korišćenju Web sajta. Najčešće informacije koje kolačići čuvaju, a tiču se vas, kao posetilaca i korisnika Web sajta, jesu jezik na kom pretražujete i IP adresa. Upravo zbog ovih kolačića, sledeći put kada otvorite istu web stranicu ( Web sajt) prikazaće se sadržaj koji je prilagođen vašim potrebama.

KOJE VRSTE KOLAČIĆA KORISTIMO?

Postoje različite vrste kolačića. Neke od njih služe kako bi se obezbedilo pravilno fukcionisanje usluga, dok su drugi namenjeni prikupljanju informacija o korišćenju određenih web stranica.

Veb stranica koju posećujete šalje kolačiće prve strane Vašem računaru (first-party cookies). Pored toga, postoje i kolačići tzv treće strane ( third party cookies).

U zavisnosti od vremena trajanja, kolačići  se dele na privremene i stalne.

Privremeni kolačići (eng. Session Cookies) su oni kolačići koji nestaju nakon što zatvorite sve prozore Vašeg pretraživača. Kolačići sesije, poznati i kao prolazni kolačići, privremeni su. Nemaju priložen datum isteka i čuvaju samo informacije o tome šta korisnik radi tokom jedne sesije. Sesiju predstavlja jedinstvena vrednost koja se dodeljuje kada neko poseti veb lokaciju ( Web sajt). Kolačići sesije privremeno se čuvaju u memoriji i automatski uklanjaju kada se pregledač zatvori ili sesija završi.

Stalni kolačići ( eng. Persistent Cookies) ostaju na računaru i nakon zatvaranja svih prozora pretraživača, odnosno svih programa internet pretraživača koji koristite. Stalni kolačići mogu ostati na računaru duže vreme ( danima, mesecima pa čak i godinama) dok ne isteknu ili dok ih korisnik odnosno posetilac Web sajta manualno ne obriše. Stalni kolačići nazivaju se i “kolačići za praćenje” , kao tipovi kolačića koje Google Analitcs, Paypal-a i drugi koriste. Korišćenje stalnih kolačića ima izuzetan značaj jer pružaju mogućnost Web sajtu da sačuva vaše korisničko ime, kao i lozinku, i na taj način skrati vaše vreme prijave prilikom svake posete.

Web sajt koristi analitiku koju pruža treća strana i služi nam za praćenje i merenje korišćenja sajta, a sve u cilju kreiranja sadržaja prilagođenog našim korisnicima. Ovi  kolačići prikupljaju informacije kao što su dužina zadržavanja na sajtu i pomažu nam da unapredimo naš Web sajt.

U primeni su sledeći kolačići:

  • https://docs.woocommerce.com/document/woocommerce-cookies/ (spadaju u grupu  tzv.first-party kolačića koji su u vlasništvu Web sajta koji ste posetili)
  • Google koristi različite kolačiće koji spadaju u grupu tzv. third-party( kategorije: Preferens, Securty, Processes, Advertising, Session State, Analytics), npr. doubleclick.net, googletagmanager.com, različiti analitički kolačići i dr.

„Woocommerce“ kolačići zavise od određenih karakteristika koje su omogućene u prodavnici. Ovi kolačići su aktivni kada korisnik stupi u interakciju sa jednom od ovih funkcija ili ako dozvoljava izvršavanje administrativnih funkcija sa administrativne table prodavnice (/wp-admin).

Google Analytics je Google-ov alat za analitiku koji pomaže vlasnicima veb lokacija i aplikacija da razumeju kako njihovi posetioci stupaju u kontakt sa njihovim svojstvima. Dok se korisnik kreće između web stranica, Google analitika pruža vlasnicima web stranica JavaScript oznake ( bblioteke) za beleženje podataka o stranici koju je korisnik video, na primer URL stranice. Može da koristi skup kolačića za prikupljanje informacija i izveštavanje o statistici korišćenja veb lokacija bez ličnog identifikovanja pojedinačnih posetilaca Google-a. Glavni kolačić koji koristi Google Analytics je kolačić „_ga“. Pored izveštavanja o statistici korišćenja veb lokacija, podaci koje Google analitika prikuplja na Google proizvodima mogu se koristiti i zajedno sa nekim reklamnim kolačićima za pomoć u prikazivanju relevantnijih oglasa na Google proizvodima (poput Google pretrage) i širom veba i za merenje interakcija sa oglasima koje prikazuje.

Više informacija o kolačićima Google i Google Analytics možete pogledati na sledećim linkovima:

https://policies.google.com/technologies/cookies?hl=en-UShttps://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage.

U  Google politici i principima privatnostije opisan način na koji Google postupa sa ličnim podacima korisnika Google proizvoda i usluga, uključujući i Google analitiku, a koju politiku privatnosti možete pročitaći na sledećem linku: https://support.google.com/analytics/answer/6004245.

Pored navedenog, koristimo i dugmiće i plug-in-ove društvenih mreža Facebook i Instagram kako bi ove funkcije bile moguće, a navedene društvene mreže postavljaju kolačiće preko našeg sajta koje koriste na način koji je naveden u njihovim politikama privatnosti.

PRAVNI OSNOV I ISKLJUČIVANJE KOLAČIĆA

Kolačiće obrađujemo uz Vaš pristanak.

Vaš pristanak možete povući u svakom trenutku kroz postavke na vašem pretraživaču isključivanjem kolačića. Ovo možete učiniti na taj način što ćete u opciji „Podešavanja“ izmeniti postavke. U svakkom momentu možete promeniti opcije koje se tiču kolačića. U vašem internet pretraživaču možete izabrati opcije da li želite da pretraživač čuva kolačiće ili ne, kao i da izbrišete prethodno sačuvane kolačiće pri zatvaranju internet pretraživača.

U tom slučaju, obaveštavamo vas da takav postupak može da utiče loše na funkcionalnost sajta i vaše iskustvo kao korisnika.

SAZNAJTE VIŠE O KOLAČIĆIMA

Ukoliko želite da saznate više o kolačićima i tome kako možete njima upravljati i brisati ih, kliknite na opciju Pomoć (eng. Help) koja se nalazi u padajućem meniju pretraživača koji koristite. Dodatno, više informacija o kolačićima i njihovoj svrsi možete pronaći na internet stranicama Allaboutcookies.org i Youronlinechoices.eu.